HEMOPTİZİ (KANLI BALGAM)

HEMOPTİZİ (KANLI BALGAM)

HEMOPTİZİ (KANLI BALGAM)

HEMOPTİZİ (KANLI BALGAM)

Hemoptizi öksürük veya balgamla kan tükürmektir. Balgamla kan karışıkta gelebilir veya birkaç su bardağını dolduracak kadar aşırı da olabilir. Gelen kan kırmızı renktedir. Bazen  yemek borusu ve mideden gelen kusma şeklindeki kanamayla karışabilir. Mideden gelen kanama kusma ile beraber olup yemek borusu kanaması değilse kahve telvesi dediğimiz siyaha yakın bir renktedir, asidik ve ekşi kokuludur.
  Kanlı balgam 1-2 litreyi bulacak kadar yoğun değilse  ölümcül değildir ve çoğu zaman kendiliğinden durur.
  Hemoptizinin en sık nedeni  kronik bronşit, bronşektazi ve akciğer kanseridir. Ayrıca tüberküloz((verem),pnömoni(zatüre),pulmoner emboli,akciğer apsesi ve üst solunum yollarının tahrişine veya kan sulandırıcı kullanan kişilerde  ilaç dozunun fazla olmasına bağlı olabilir.
 Hemoptizinin en sık nedeni sigaraya bağlı oluşan kronik bronşittir. Bronş mukozasındaki yüzeysel damarların tahrişi sonucu kanama oluşur ve genellikle kısa zamanda durur. Sigara içiminin devamı halinde tekrarlayabilir .Hemoptizi akciğer kanseri gibi geç kalınırsa ölümcül olan bir hastalığında belirtisi olabileceğinden her zaman ciddiye alınmalı ve bir hekim tarafından değerlendirmelidir.
 Hemoptizinin sebebini bulmak için önce bir KBB bölümünce kanama kaynağının üst solunum yolu kaynaklı olup olmadığı değerlendirilmeli ve direkt kanama noktası görülürse ileri tetkike gerek yoktur. Hastanın üst solunum yolu normalse hastaya kan sayımı, kanama pıhtılaşma zamanı ölçümü, akciğer grafisi ve şüpheli bir durum varsa akciğer tomografisi çekilmesi gerekebilir. En doğru tetkik yöntemi fiberoptik bronkokopi dediğimiz ışıklı bir cihazla solunum yollarının incelenmesi, kanama odağının görülmesi ve buradan örnek alınmasıdır.
  Hemoptizi çoğu zaman öksürüğün ilaçla  kesilmesi, yatak istirahati ile kendiliğinden durur.Ama kanama miktarı çok fazla ve sık sık tekrarlıyorsa arter embolizasyonu (akciğeri besleyen damarın pıhtı ile tıkanması) yöntemiyle kanama durdurulabilir

Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram