S.S.S

Akciğerlerin bronş ağacının görüntülenmesi işlemine bronkoskopi adı verilir ve bu amaç için kullanılan cihazın adına bronkoskop denilir. Bronkoskopi  distal ucu farklı açılarda bükülebilen, fleksbl optik fiberler ile görüntü sağlayan, aspirasyon, fırça ve forseps kullanımına uygun çalışma kanalı olan bir cihazdır. Bronkoskopi işlemi hava yollarının bronş ağacının içerisinin görüntülenmesidir.

En sık uygulanan allerji testidir. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir. Allerjik rinit (allerjik nezle), allerjik astım, , gıda allerjisi, arı allerjisi gibi hastalıklarda uygulanır. Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Allerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak allerjenin deriye sızması ve buradaki allerji hücreleri  ile birleşmesi sağlanır. . Test uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir ve takiben elde edilen deri cevapları değerlendirilir. Bazı ilaçlar testin hatalı sonuçlar vermesine neden olur: a. Antihistaminler yani allerji tedavisinde kullanılan ilaçlar b. Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar c. Bazı öksürük şurupları d. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar e. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar. Bu nedenle; Kullanmakta olduğunuz ilaçlar, test planlama aşamasında doktorunuz tarafından size sorulacaktır. . Allerji testi planlanıp randevunuz verildikten sonra, herhangi bir ilaç kullanmanız gerekirse, lütfen bu ilacın yapılacak olan testlere etkisinin olup olmadığını doktorunuza danışınız. 

Akciğer fonksiyon testleri olarak ta bilinen solunum fonksiyon testleri ,akciğerlerinizin ne kadar iyi çalışıp çalışmadığını ölçmek için kullanılır. Bu testler nefes darlığı gibi yakınmaları olan hastalarda hastalıkların tanısında yardımcı laboratuvar incelemesidir.Doktorlar bu testi astım, pulmoner fibrozis(akciğer dokusunun sertleşmesi), KOAH hastalıklarında(kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi durumlarda tanıyı desteklemek amacıyla kullanırlar.

Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram